Zväz autobusovej dopravy opäť pomáha rozbicyklovať Slovensko

Cestu do práce, ale aj z práce domov radí takmer každý z nás ku každodennej „povinnej jazde“. Chodíte do práce autom? Verte, že sú aj iné spôsoby, ako je individuálna automobilová doprava: zdravšie, ekonomickejšie, ale aj omnoho ekologickejšie. Vymeňte cestovanie autom za jazdu na krútiacich sa pedáloch, dvoch kolesách a bez zbytočného volantu či riadiacej páky pod rukami. Zapojte sa do 6. ročníka národnej kampane s názvom „Do práce na bicykli“, ktorú opakovane podporuje aj Zväz autobusovej dopravy (ZAD).

V čom projekt spočíva? „Roztočíme to spolu!“ Takto znie tohtoročné motto kampane, ktorú vyhlasuje Ministerstvo dopravy a výstavby SR v spolupráci s Občianskou cykloiniciatívou Banská Bystrica. Cieľom  je podpora trvalo udržateľnej mobility nielen zo strany samospráv, ale aj zamestnávateľov a ich zamestnancov.

Myšlienku tejto kampane sa rozhodol podporiť aj Zväz autobusovej dopravy. „Aj my sme za ulice plné bicyklov. Záleží nám na životnom prostredí a dúfame, že svoje auto odparkuje vďaka tomuto projektu čo najviac ľudí. Sami sme zvedaví, koľko ľudí je ochotných urobiť niečo viac pre životné prostredie a akým spôsobom, či pôjdu do práce peši alebo jednoducho vymenia auto za hromadnú dopravu či práve bicykel,“  hovorí Eva Vozárová, hovorkyňa Zväzu autobusovej dopravy. „Okrem toho, že sme partnerom projektu, rozhodli sme sa do neho zapojiť aj aktívne. Viacerí zamestnanci autobusových dopravcov vytvárajú súťažné tímy,“ dodáva. 

Kampaň „Do práce na bicykli“ je príkladom pozitívnej motivácie jednotlivcov, ale i firiem a samospráv zapojiť sa do riešenia problémov s dopravou v rámci miest a obcí. Na čoraz väčšiu obľúbenosť projektu poukazujú aj čísla, ktoré z roka na rok rastú. Minulý rok sa zaregistrovalo 81 samospráv, 3 332 tímov a 11 061 registrovaných účastníkov. Spoločnými silami prejazdili na bicykli dohromady takmer 1 400 000 km a ušetrili viac než 408 000 kg CO2. 

Jazda na bicykli je omnoho ekologickejšia, ekonomickejšia a zdraviu prospešnejšia ako cesta autom. Okrem toho, vyhnete sa zápcham a ako bonus máte možnosť vyhrať aj niekoľko skvelých cien.  Zaregistrujte sa, sadnite na svoj bicykel, začnite aj vy veselo brázdiť zákutia svojho mesta a spoznajte všetky skvelé výhody, ktoré jazda na dvoch kolesách prináša. Pravidlá súťaže „Do práce na bicykli“, registráciu, ale aj všetky ostatné informácie o kampani nájdete na www.dopracenabicykli.eu.