ZAD podporuje návrh Dodatočnej podpory pre autobusových dopravcov, navrhnutý združením ČESMAD

Zväz autobusovej dopravy (ZAD) súhlasí s návrhom  podpory pre autobusových dopravcov, ktorý predstavilo združenie cestných dopravcov Česmad Slovakia vo štvrtok (17.12.2020).

Autobusoví dopravcovia združení v ZADe prevádzkujú nielen prímestskú autobusovú dopravu, ktorá je finančne podporovaná samosprácou, ale viac ako polovica z nich prevádzkuje aj komerčnú nedotovanú dopravu: medzinárodnú, zájazdovú alebo zmluvnú dopravu zamestnancov pre výrobné závody v rôznych odvetviach.  Komerčnú a nekomerčnú dopravu nie je povolené navzájom dotovať.  V niektorých segmentoch dopravy ako je napr. zájazdová doprava, klesli tržby až o 100% , v niektorých iných ako medzinárodná doprava sú poklesy 50 a viac %. Prvá pomoc ministerstva hospodárstva obišla podniky združené v ZADe, keďže bola určená len malým podnikom. Dotknuté podniky SAD, ktoré sú väčšie firmy, sú zase zasiahnuté v oveľa väčšom finančnom objeme ako menší súkromní dopravcovia. Návrh podpory je inšpirovaný nemeckým a českým modelom kompenzácie a odzrkadľuje presnejšie náklady jednotlivých dopravcov, keďže precízne zohľadňuje veľkosť a vek vozového parku dopravcov.

Budeme paralelne rokovať s Ministerstvom dopravy o dodatočnej podpore pre autobusových dopravcov, s totožným návrhom. Veríme, že v blízkej dobe dospejeme k riešeniu a tentokrát sa pomoc ujde aj väčším dopravcom.

Zväz autobusovej dopravy združuje najväčšie podniky v slovenskej autobusovej doprave na Slovensku, ktoré ročne prevezú viac ako 250 miliónov cestujúcich, najazdia viac ako 230 miliónov kilometrov a ich flotila počíta viac ako 4300 autobusov.Zväz autobusovej dopravy podporuje návrh Dodatočnej podpory pre autobusových dopravcov, navrhnutý združením ČESMAD