TransData predstavila revolučnú cestovnú aplikáciu

Spoločnosť TransData, partner a pridružený člen Zväzu autobusovej dopravy, vo štvrtok v Bratislave predstavila revolučnú aplikáciu Ubian, ktorá užívateľom prináša cestovanie s real-time dátami. Unikátna aplikácia pokrýva až 93 500 spojov verejnej hromadnej dopravy z celého Slovenska.Doprava na Slovensku sa takto snaží kráčať s dobou, v ktorej sú užívatelia čoraz náročnejší.
Cieľom aplikácie je sprístupniť smart cestovanie širokej verejnosti a to vo všetkých formách verejných dopravných prostriedkov. Ubian sa môže pochváliť nielen celoslovenským pokrytím, ale i najväčším množstvom dát vrátane cestovných poriadkov 116 dopravcov, real-time pozície vozidiel, máp zastávok či trás liniek. „Podniky slovenskej autobusovej dopravy (SAD) úzko spolupracujú so spoločnosťou Transdata v snahe zlepšovať verejnú osobnú dopravu. Dáta, ktoré máme k dispozícii, umožnili vytvorenie aplikácie, vďaka ktorej si cestujúci zistí najrýchlejšie trasy, časy odchodov alebo si overí, či autobus prichádza načas. Spomedzi 17 členov Zväzu autobusovej dopravy dáta do systému poskytuje už 13 členov a ďalší pribudnú,“ vyjadril sa Ing. Peter Sádovský, prezident Zväzu autobusovej dopravy a generálny riaditeľ Slovak Lines.
Ubian sa od konkurencie líši v tom, že sa nezameriava len na mestskú dopravu, no užívateľovi ponúka tiež informácie o medzimestskom cestovaní. Cestujúci si tak nájde viaceré druhy dopravy na jednom mieste a získa presnejšie informácie. Aplikácia zahŕňa dokonca i pešiu navigáciu od adresy k adrese.
Aplikácia je dostupná pre iOS aj Android. Je možné používať ju offline bez zapnutia mobilných dát. Cestovné poriadky sú navyše prístupné i na stránke www.ubian.sk.
Ubian je služba, ktorá má ambíciu sa neustále vyvíjať v prospech jej používateľov. Jednou z pripravovaných noviniek je aj ticketing v mobile. „Chceme, aby bolo cestovanie verejnou dopravou modernou, komfortnou a funkčnou súčasťou mesta. Plánujeme preto spustiť službu ticketing v mobile,“ hovorí Ing. Branislav Jurčišin, Chief executive Officer zo spoločnosti Transdata a dodáva: „Pôjde o bezhotovostný nákup cestovného lístka pomocou aplikácie v mobile. Potrebné je zaregistrovať svoju platobnú kartu a pri každom ďalšom nákupe už kupujúci nemusí zadávať žiadne údaje, či posielať SMS ani nepotrebuje hotovosť na kúpu lístku z automatu.“

Zoznam funkcií aplikácie aj s prehľadom o jej rozsahu nájdete nižšie:

Funkcie aplikácie Ubian

–       aplikácia dostupná pre iOS a Android + responzívna webstránka

–       vyhľadávanie trasy podľa reálnej polohy (s použitím GPS)

–       real-time poloha konkrétnych vozidiel

–       sledovanie meškania spojov v minútach/hodinách

–       uloženie obľúbených zastávok

–       dáta umožňujú kombinovať pešiu dopravu s verejnou

–       vykreslenie nájdenej trasy aj na mape

–       nájdenie alternatívnych/viacerých trás spojenia

–       funguje aj offline (bez zapnutých dát)

–       mestská hromadná doprava a medzimestská doprava vo všetkých slovenských mestách

Aplikácia Ubian v číslach

–    17 členských podnikov Združenia autobusovej dopravy (SAD)

–    4 dopravné podniky MHD

–    4 súkromné spoločnosti MHD

–    90 licencovaných autobusových dopravcov po celom Slovensku

–    1 koľajový dopravca (ZSSK)

–    16 500 zastávok verejnej osobnej dopravy

–    5 680 vozidiel verejnej osobnej dopravy

–    5 200 liniek verejnej osobnej dopravy

–    93 500 spojov verejnej osobnej dopravy